10 клас 2017 -2018 н.р.

Профілактика серцево-судинних захворювань, розпочата якомога раніше, дозволить запобігти виникненню і розвитку серйозних недуг. З цією метою до Ківерцівської експериментальної школи на запрошення бібліотекарів прибула лікар-невропатолог районної лікарні Оксана Михайлівна Ващук. В доступній і зрозумілій формі лікар пояснила причини виникнення найпоширеніших серцево-судинних захворювань, зокрема інсульту, та провела невеличке навчання по розпізнаванню симптомів хвороби і наданню невідкладної допомоги. Слухачі - учні 10 і 11 класів – отримали корисні знання разом із побажанням ніколи не стикатися із їх застосуванням. Будьте здорові!

Година спілкування "9 листопада День української писемності та мови"

Акція «Подаруй книгу шкільній бібліотеці»

Друковані видання, напевно, ніколи не зможуть повністю бути заміненими електронними текстами. Беручи книгу, читач має можливість буквально «тримати слово в руках». Спостереження в різних країнах світу доводять, що друкований паперовий текст краще сприймається, запам’ятовується і емоційно закріплюється читачем. Продовжуючи гарну традицію нашої школи, десятикласники разом з класним керівником долучились до щорічної акції та подарували шкільній бібліотеці художні твори Б. Лепкого «Мотря» і братів Стругацьких «Малюк» та історичну монографію митрополита Ілларіона (І. Огієнка) «Костянтин Острозький». Бажаємо приємного читання!

Підготувала Л.О. Радіон

Як допомогти випускнику з вибором ВУЗу

      Важливо, щоб вибір був свій! Розглядаючи питання вибору вузу, в якому піде подальше навчання сьогоднішнього випускника школи, ми торкаємося, в цілому, смислового вибору на майбутнє, який принципово визначить подальше його життя. 
      На превеликий жаль, зараз всюди спостерігається - і у нас в країні, і в Європі - нездатність молодих людей у віці закінчення школи зробити самостійний життєвий вибір. І треба сказати, що в цьому часто і в основному винні не самі діти, а їх батьки. Проблема батьківської гіперопіки - надлишкової турботи і прагнення батьків оточувати дитину підвищеною увагою, захищати її навіть при відсутності реальної небезпеки і зобов'язувати поступати певним, найбільш безпечним для батьків способом, з року в рік загострюється. 

      Якщо дитина з самого початку позбавлена необхідності сама вирішувати свої проблеми, подорослішавши, вона позбавляється можливості не тільки самостійно долати труднощі, але навіть їх тверезо оцінювати. Вона втрачає здатність до мобілізації своєї енергії у важких ситуаціях, чекає допомоги від інших і при цьому не може надати допомоги ні собі, ні тому, хто її дійсно потребує. Батькам важливо усвідомити, що коли раніше, в ситуації соціальної стабільності і традиційності суспільства, вирішувати за дитину було відносною нормою (все начебто йшло на користь), то у випадку з сучасним старшокласником це буде працювати проти нього. Сучасний дорослий сам насилу встигає пристосовуватися до мінливих умов життя, а адекватно ухвалити рішення за свою дитину на її вже доросле життя - нереально і безвідповідально. 
      Чим більше вибір молодої людини залежить від ситуації, тим менше він усвідомлений, тим менш продуманий, менш грунтовний і менш свій. Принципово, щоб вибір був саме свій. Зробити вибір - це прийняти на себе відповідальність, передбачати наслідки, усвідомити цінність і правильність свого рішення. 
      Доводиться часто стикатися з абсолютно нереалістичним представленням дітей про власну освітню траєкторію. Наприклад, доводилося чути: «Я хочу йти у військовий вуз, бо мама їздила, з'ясувала...» - зрозуміло, що мама за неї вирішує всі його питання, молода людина не включена в реальну ситуацію, вона не дуже думає про майбутнє. Або: «Я хочу бути художником, хоча малювати не вмію». Тобто бажання не збігаються з можливостями. Звичайно, можна постаратися розвинути свої здібності, але можна й подумати наскільки реалістичні бажання.

Також часто можна спостерігати ілюзорні пориви, що базуються на фрагментарному прочитанні ЗМІ, на соціальних стереотипах, які підштовхують до необдуманих вчинків. Часом просто нікому поставити старшокласнику такі уточнюючі питання, допомогти замислитися на тим, що потрібно робити власний вибір і як його робити: на що орієнтуватися, якими критеріями користуватися. І немає обов'язкової потреби залучення якихось фахівців-психологів з цих питань. Важливіше, щоб значимий дорослий їх поставив підлітку. І найважливіше, щоб цим дорослим був батько. 
      При виборі вузу молода людина стоїть на роздоріжжі, і важливо не змусити її діяти за нашим вибором, не сказати: «Піди туди або сюди...». Батьки і вчителі повинні спонукати підлітка замислитися над значимістю вибору професії, дати орієнтири, допомогти знайти параметри для самостійного вибору. Але вибір старшокласник повинен зробити сам. 

Труднощі професійного самовизначення виникають, зазвичай, у двох категорій дітей. Перші поки не знайшли в цьому житті нічого цікавого. Можливо, що вчителі не зуміли виховати в них любов до яких-небудь предметів, а таланти поки ще не відкрилися. Такі школярі можуть добре вчитися, але вони нічим не захоплюються, тому їм важко визначитися, чим хотілося б займатися в майбутньому. Друга категорія підлітків дуже активна в навчанні, їм цікаво все, вони відвідують одночасно три-чотири гуртки, кілька факультативів та спортивних секцій. До того ж у них все виходить. Як кажуть, якщо людина талановита, вона талановита у всьому: за що не візьметься, все виходить. Однак вона теж не може визначити, що подобається більше, з чим хотіла б зв'язати своє життя. 
Як же розібратися в собі? Тут маса складових: думка батьків, вплив оточуючих, вчителів, всілякої інформації. Ось що важливо: професія повинна бути цікава і посильна, співзвучна власним можливостям. Напевно, в ситуації сумніву слід взяти критерієм для вибору професії свої здібності: в якій професії вони будуть максимально реалізовані. 

    Для того, щоб не помилитися, треба розширювати свій кругозір стосовно світу професій. Нехай зростаюча дитина побільше дізнається про обрану професію або спеціальність з усіх боків: і з позитивного, і з негативного. Вона повинна зрозуміти, що коли ми робимо вибір, завжди обмежуємо себе, і що поки не зробили його, перед нами ціле поле можливостей і пропозицій. Крім того, обираючи професію, ми часто думаємо про те, що отримаємо від неї, але не думаємо, від чого ми відмовимося заради неї, і про те, чого ця професія вимагає від нас в соціальному плані. Наскільки ми готові бути в професії комунікабельними, наскільки готові дарувати свій талант і розвивати його, наскільки це зажадає навіть духовних подвигів. Адже є такі професії, які вимагають великої відповідальності, особливо в професіях області «людина - людина». 
    Не менш важливо орієнтувати свідомість дітей на те, що професія - це не тільки конкретний вид діяльності, це ще і соціальне середовище. Тут можна заздалегідь подивитися, як люди в тій чи іншій сфері спілкуються, яка в них соціальна ієрархія, які цінності, і співвіднести їх зі своїми, зрозуміти, чи готовий ти прийняти їх або вони суперечать твоїм власним цінностям і переконанням. Якщо суперечать, то навіщо вибирати цю професію? А якщо збігаються, то може це твоє? Це важливі речі, і молоді люди повинні замислюватися над ними. 

При цьому, мабуть, не треба дуже боятися помилитися з вибором: будь-який досвід по-своєму корисний, в чомусь він все одно потім стане в нагоді. Цілий ряд вузів і спеціальностей у будь-якому випадку організовує світогляд і свідомість молодої людини, дає можливість реалізувати себе в абсолютно різних сферах діяльності. Iснує чимало прикладів, коли випускники університету працюють у професії, не пов'язанiй з тією спеціальністю, яку вивчали у вузі, але вони розуміють, що тільки їх університетська освіта дала їм дивовижну можливість реалізуватися в зовсім іншій професії. 
    Поради батькам. Можна виділити три найбільш поширені позиції батьків по відношенню до вибору пiдлiтком професії і вузу. Найчастіше спостерігається ситуація вибору за дитину, і ця дія проти неї. Тут батькам можна порадити орієнтуватися на дитину і чекати, що вона знайде в собі сили до деякої внутрішньої емансипації, при цьому не зруйнувавши хороших відносин з батьками. Нам слід пам'ятати: чим вища гіперопіка, тим вища ймовірність розриву відносин. І відповідальність тут більшою мірою лежить на батьках. Якщо вони не бачать можливості самостійного вибору спеціальності дитиною, це велика проблема для неї, а в кінцевому рахунку, і для самих батьків. 
Інша крайність у поведінці батьків - неучасть у виборі. «Він дорослий, хай сам все вирішує» - така установка годиться тільки по відношенню до підлітка, у якого до віку випускника школи сформувалася стійка внутрішня позиція, виходячи з чого він може усвідомлено зробити свій вибір, який буде адекватним. Але зараз мало хто з підлітків реально готовий до такого вибору. 
     І нарешті, найбільш продуктивною бачиться позиція співучасті батьків у справі вибору спеціальності і вузу. Батьки повинні спонукати дитину задуматися, ким вона хоче бути, які здібності їй данi, що вона може і чого хоче: співвіднести те саме «хочу» з «можу», співвіднести це з плюсами і мінусами, з соціальним запитом («треба»), вирішити, яку планку собі можна поставити і як готуватися до її взяття. Ці питання підліток сам собі може і не поставити, він дуже зайнятий іншими проблемами, наприклад, міжособистісними відносинами з однолітками і т.п. І допомога дорослого полягає в тому, щоб звернути увагу на значимість пошуку власних відповідей на них.

                                                                                                                   Підготувала Радіон Л.О. за матеріалами      http://www.secret-press.com/osv11.html

 

Година спілкування "9 листопада День української писемності та мови"

 

Розвиток інформаційно-комунікативних компетенцій у старшокласників

На годині спілкування 20.03.18 десятикласники мали можливість перевірити рівень сформованості інформаційно-комунікативних компетенцій і за потреби надалі коригувати чи вдосконалювати їх. Виконавши дві вправи, що вимагали від дітей уважності та вміння сконцентруватися, кожен виявив, що часом бракує терпіння, але підтвердив, що має бажання працювати і бути відповідальним. Отже, попереду відповідальний останній етап навчання, а з таким багажем старанності можна досягти гарних успіхів.

 Підготувала класний керівник Радіон Л.О.